Bilinmesi Gerekenler

Misophonia Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2013 yılından bu yana Amsterdam’da misophonia hastalığına karşı araştırma yapan Hollandalı bilim adamları, araştırmalarını tamamladı. 42 insan üzerinde yapılan araştırmada bilim adamları, sakız çiğnenmesi, yemek yerken ağız şapırdatması, tükenmez kalemin kapını sürekli açıp kapatmadan çıkan ses, nefes gibi tekrar edilen seslere karşı verilen gereksiz şiddetteki tepkilerin misophonia hastalığının kanıtı olduğunu açıkladı.
 
Hızlı Nabız Atışı ve Terleme
Beyin görüntülemeleri, insanların misophoniayı tetikleyen sesleri duyduğunda beyinlerinin hızlı çalışmasına neden olan duygusal kontrol mekanizmalarında anormallik olduğunu gösterdi. Araştırmacılar aynı zamanda, tetikleyici seslerin nabız artışı ve terlemenin yanı sıra fizyolojik tepkiyi de artırdığını ortaya koydu.
 
Beyinlerinin Ön Lobunda Farklılıklar
Bilim insanları, yıllar geçtikçe misophonianın gerçek bir tıbbi rahatsızlık olup olmadığı konusunda şüpheye düştüler ancak İngiltere'nin Newcastle Üniversitesi'ndeki bir ekibin liderliğini yaptığı yeni araştırmalar, misophonialı olanların beyninin frontal lobunda farklılık olduğunu kanıtladı.
 
Depresyon Tehlikesi Yüksek
Kelime olarak “sesten nefret etme” anlamına gelen misophonia hastalığında kişiler, sese karşı daha duyarlı olup, insanlar kendilerini kaybetmemek için bu seslerden her zaman kaçar. Araştırma yapan bilim adamları ise bu hastalığı Obsesif Komülsif Bozukluk (OKB) gibi psikatrik bozukluk durumu olduğunu belirtti. Psikiyatrik bozukluklar, depresyon gibi hastalıklara yakalanma riskini artırdığı için daha çok dikkat edilmesi gerekir.
 
Hastalar Birbirine Benziyor
Misophonialı insanların beyin yapısı ve işlevinde bir değişiklik olduğunu ilk kez belirtiyoruz" diyen New York Sinir Bilimleri Enstitüsü'nden Dr. Sukhbinder Kumar, "Bu çalışma, kuşkulu bir tıp topluluğunu bunun gerçek bir hastalık olduğuna ikna etmek için eleştirel beyin değişikliklerini gösteren ilave kanıtlar taşıyor" açıklamasında bulundu.
 
Para Tuzağına Düşmeyin
Misophonia hastalığı önceleri şımarıklık, ukalalık olarak görüldüğü için bu hastalığın üzerine gidilmedi. Zaman ilerledikçe ciddi boyutlara ulaşan bu hastalık konusunda tedavi için çalışmalar başlasa da çok fazla ilerlemedi. Bu ses hastalığı ile ilgili bazı doktorlar tedavi ediliyor denilse de tedavi olmak için kapısını çalmadan önce detaylı bir şekilde araştırın çünkü tam olarak çaresi bulunamayan misophonia hastalığınız için tedavi oluyorum derken, para tuzağına düşmeyin. 
Sayfamızı Paylaşın